(ja kuidas neid parandad)
Edu saavutamine karjääris ei sõltu üksnes sinu oskustest ja pühendumusest, vaid sageli ka harjumustest, mis võivad takistada kasvamist ja arengut. Tihti me ei pruugi tajuda kui palju mõni meie igapäevane harjumus meid pidurdab edukaks olemisel. Et aidata sul märgata neid takistusi, siis siin on sulle kuus halba harjumust, mida tasuks vältida ning soovitused, kuidas nendega tegeleda.
1. Iga ideed/arvamust pole vaja üle kinnitada
Probleem: Kas tunned, et ootad enne tegutsemist alati kinnitust ja juhiseid? See muster tähendab, et annad teistele oma karjääri üle kontrolli – iga kord, kui ootad kellegi teise heakskiitu või nõusolekut, seiskub su isiklik areng. Selline hoiak võib panna aja jooksul ülemuse sind nägema pigem töötajana, kellel puudub oma arvamus või algatusvõime.
Kuidas seda parandada? Alusta väikeste sammudega näidates, et suudad otsuseid vastu võtta ka iseseisvalt. Näita, et usaldad oma otsustusvõimet ja küsi pigem tagasisidet kui luba. Oskus võtta vastutus on hinnatud igas organisatsioonis.
2. Ära satu ”mul on kiire” lõksu
Probleem: Tunned, et päevad on täis koosolekuid ja erinevaid ülesandeid, aga reaalselt eesmärkide poole liikumist ei toimu? Pelgalt “tegus olemine” võib jätta mulje, et oled produktiivne, kuid igapäevane kiirustamine ja pidevalt täidetud kalender ei tähenda alati edasiminekut. Paljud satuvad “kiire olemise” lõksu, sest tähelepanu koondub väikestele ja sageli vähemtähtsatele ülesannetele, selle asemel et keskenduda nendele, mis viivad edasi.
Kuidas seda parandada? Sea endale regulaarsed ajad, kus vaatad kriitilise pilguga oma tegevused üle – kas need päriselt toetavad su eesmärkide saavutamist? Kõrvalda tegevused, mis takistavad suuremate eesmärkide poole liikumist. Võid proovida lihtsat prioriteetide süsteemi, kus keskendud igapäevaselt ühele kõige olulisemale ülesandele ning ühele suuremale, pikaajalisele eesmärgile. Õpi ütlema “ei” tegevustele, mis ei toeta sinu karjääri edukust ega too reaalseid tulemusi. Nii hoiad oma energia ja aja suunatud sellele, mis sind tegelikult edasi aitab.
3. Tule oma mugavustsoonist välja
Probleem: Mõni harjumus on põhikomponent mugavustsooni tekkimiseks. Väga lihtne on jääda tegutsema tööl nende ülesannete kallal, milles me juba oleme väga head. Selle asemel, et lasta liugu enda tugevustel, leia võimalusi, mis aitaks sul ka keerulisemate ülesannetega hakkama saada ning olla veel parem oma töös.
Kuidas seda parandada? Analüüsi oma tööülesandeid ning vali oma töölauale juurde ülesandeid, mis pakuvad sulle ka pinget. Iga kord, kui teed midagi mugavuse pärast, küsi endalt, kas see aitab kaasa su üldistele eesmärkidele. Võta vastu ülesandeid, mis aitavad sul arendada uusi oskusi ja kasvatavad sinu väärtust organisatsioonis.
4. Vastutus ilma otsustusõiguseta
Probleem: Kui võtad endale vastutuse ilma piisava otsustusõiguseta, riskid ebaõnnestumisega, sest sul puuduvad võimalused tulemusi mõjutada. Selline harjumus võib viia läbipõlemiseni ja frustratsioonini – kuidas saab keegi vastutada tulemuste eest, kui tal pole õigust neid mõjutada?
Kuidas seda parandada? Sea selged piirid ja räägi juhiga oma rollist. Selgita, kus oleks vaja rohkem otsustusõigust, et vastutuse kõrvale tekiks ka tegelik mõjuvõim. Kui võtad uusi ülesandeid vastu, siis lepi juhiga kokku, et sellega kaasneks ka võimalus otsustada lõpptulemuse üle. Kui see pole võimalik, siis täpsusta juba alguses, et tulemuste saavutamine sõltub ka teistest meeskonnaliikmetest. See hoiab ootused realistlikud ja aitab vältida põhjendamatut koormust.
5. Teadmiste hoidmine endale
Probleem: Kas väldid teadmiste jagamist, et end asendamatuks muuta? Selline hoiak võib küll teha sinust hädavajaliku töötaja, kuid piirab su arengut ja võimalusi kasvada. Kui hoiad olulist infot endale, siis piirad kollektiivi arengut ja lükkad edasi võimalusi, mis tekiksid koos töötades.
Kuidas seda parandada? Tee endale harjumuseks, et jagad regulaarselt oma teadmisi ja oskusi teistega. Näiteks jaga julgelt koosolekutel oma teadmisi ja mõtteid, et kaaskolleegid saaksid inspiratsiooni rohkem panustada. Juhid hindavad meeskonnamängijaid, kes oskavad ja tahavad teisi aidata või inspireerida ning see võib luua sulle võimaluse jõuda kõrgemale positsioonile organisatsioonis.
6. Vale karjäärisuuna valik
Probleem: Kas sul on harjumus töötada oskuste ja teadmiste kallal, mis viivad sind rollideni, mis tegelikult ei köida sind? Vahel kulutame energiat eesmärkidele, mis pole tegelikult meie huvide ja ambitsioonidega üldse seotudki. See võib tekitada rahulolematust ning takistada sul leida endale unistuste töö.
Kuidas seda parandada? Võta aeg-ajalt hetk, et analüüsida oma tänase karjääri suunda ja eesmärke. Küsi endalt, millist tööd sa tegelikult teha soovid ja kas praegused oskused ja kogemused aitavad sul sinna jõuda. Vajadusel tee teadlikke muudatusi – võta uusi väljakutseid või arenda oskusi, mis sobivad paremini sinu ideaalse karjääriga.
Need harjumused võivad tunduda turvalised või isegi produktiivsed, kuid pikemas perspektiivis aeglustavad nad sinu karjääri arengut. Loo endale tööharjumused, mis toetavad su tegelikke eesmärke ja aitavad sind edasi. Tehes teadlikke muudatusi ja vältides neid lõkse, tagad endale suuremad võimalused kasvada ja tunda end karjääris õnnelikuna.