Palgatõusu küsida pole kunagi kerge. Tavaliselt kujutab ülemus seda ette kui raha, mis tuleb otseselt tema kasumiarvelt maha võtta. Ja mis siis juhtub? Käivitatakse vana laul: „Rasked ajad, kriis, eelarve on pingeline!“ Aga mida sina teed? Sina lähed uue hittlooga. Sa näitad, kuidas su palgatõus ei ole kulu, vaid investeering, mis maksab end ise kinni. Jah, lugesid õigesti – näitad, kuidas su töö toob ettevõttele nii palju kasu, et sinu palgale lisamine pole mitte ainult mõistlik, vaid ka täiesti loogiline. Isegi lausa möödapääsmatu, kui nad ei taha sust lahti saada. See võtab küll ettevalmistust ja natuke mõttetööd, aga kui oled valmis, on su argumendid veenvamad kui ükskõik milline Exceli tabel.
Kuidas su töö raha kokku hoiab või juurde toob?
Esimene samm on vaadata enda tööd uue pilguga. Igapäevaselt sa ilmselt ei mõtle, kuidas su töö aitab ettevõttel raha säästa, kasumit kasvatada või probleemidest pääseda, aga fakt on see, et see just toimubki.
Küsi endalt järgmised küsimused:
- Kas minu töö aitab ettevõtte käivet kasvatada?
- Kas minu töö säästab ettevõttele raha?
- Kas ma hoian ära kahjusid, mis võiksid ettevõtet mõjutada?
- Kas minu töö aitab klientidel olla rahulolevamad, mis toob rohkem äri?
Kui vastad „jah“ isegi ühele neist, on sul juba alust minna ja rääkida oma töö väärtusest. Vaatame need võimalused täpsemalt läbi.
Kulude kokkuhoid – miski, mida juhid kriisi ajal jumaldavad
Kui sa aitad oma tööga ettevõtte kulusid vähendada, on see üks tugevamaid argumente, mida palgatõusu vestluses kasutada. Oletame, et oled näiteks projektijuht ja suudad projekte korraldada nii, et igasugune raiskamine on miinimumini viidud. Või oled müügiinimene, kes teab, kuidas vältida mõttetuid kõnesid/kohtumisi ja oskad keskenduda klientidele, kes reaalselt ostavad. Või oled administraator, kes optimeerib tööprotsesse nii, et kõik liigub kiiremini ja tõhusamalt.
Kui sa ülemusele näitad, kuidas sa juba praegu aitad raha kokku hoida, siis su palgatõus on puhas investeering. Miks? Sest kokkuhoid, mille sa lood, on sageli kordades suurem kui summa, mida sa palgatõusuna küsid. Näiteks kui su töö aitab igal aastal kokku hoida 10 000 eurot, aga sa küsid palgale juurde 2000, siis see on ülemuse jaoks nii lihtne matemaatika, et ta ei pea selleks isegi arvelauda välja võtma.
Kas su töö toob ettevõttele kliente juurde? Kas sa aitad olemasolevaid kliente rahul hoida? Kui jah, siis on see sinu trumpkaart. Rohkem kliente tähendab rohkem müüki, mis omakorda tähendab rohkem raha, mida jagada. Teeme asja selgeks: palgatõus ei tule kunagi tühjast kohast. See tuleb alati sealt, mida sa ettevõttele tagasi tood.
Turuosa kasvatamine ja klientide hoidmine – rohkem raha lauale
Oletame, et oled müügitiimis ja sinu töö toob ettevõttele iga kuu 5000 eurot lisakäivet. Kas poleks õiglane, et saaksid sellest väikese osa endale? Või äkki oled teenindussektoris ja tagad, et kliendid on õnnelikud ja tulevad tagasi. Kas poleks loogiline, et osa sellest väärtusest kantakse sinule üle? Minu meelest elementaarne. Näita ülemusele, kuidas su töö otseselt mõjutab käivet, ja sa võidad ta südame (ja eelarve).
Kahjude ärahoidmine – hirm on parim motivaator
Majanduslikult keerulistel aegadel on hirm kahjude ees üks võimsamaid motivaatorid. Kui sa lähed palka juurde küsima, siis eeltöö käigus kaalu hoolikalt, kas su töö aitab mingisugust kahju ära hoida. Miks? Sest kahju vältimise soov on eriti mõjus motivaator. Ja keerukatel aegadel on see eriti kaalukas argument, sest hirm paneb kõiki kiiremini liigutama.
No õpi kasvõi järgnevast loost. Mees küsib talumehelt: „Kui kiiresti saab teise külla?“
„Mööda teed läheb umbes 2 tundi, aga üle minu heinamaa saate kiiremini!“
„Kui kiiresti? Mul on väga kiire, mul on vaja veerand tunniga jõuda!“
„Tavaliselt tunni ajaga, aga kui soovite veerand tunniga jõuda, siis võin oma pulli lahti lasta.“
Vot siis. Kriisi ajal saad hirmust enda eelise teha. Aitad kahjusid ja asjatuid kulutusi vältida? Super, siis oled teistest väärtuslikum töötaja. Aitad ülemustel hirmusid maha võtta ja sisendada optimismi? No kuldaväärt, selliseid tuleb hoida ja vati sees poputada. Kui sa suudad tõestada, et sinu töö aitab ettevõttel vältida suuri probleeme, oled sa ülemuse silmis suisa hindamatu. Mõtle: kas su töö aitab vältida vigu, mis võivad maksta tuhandeid eurosid? Kas sa ennetad olukordi, mis võiksid ettevõttele kahju tuua?
Näiteks IT-spetsialist, kes hoiab ettevõtte süsteeme turvalisena ja töökindlana ning tõrjub eemale kõik kurjade häkkerite rünnakud, on kuldaväärt. Või jurist, kes väldib kulukaid õigusvaidlusi. Või isegi koristaja, kelle perfektne töö tagab, et klientidele jääb ettevõttest hea mulje. Ükskõik mis positsioonil sa oled, leia see koht, kus su töö aitab kahjusi ennetada, ja too see vestluses esile.
Mida teha, kui ülemus ütleb, et eelarve on piiratud?
Vot siin tulebki mängu sinu eeltöö. Näita, kuidas sinu palgatõus ei ole tegelikult lisakulu, vaid end ise kinni maksev investeering. Näiteks:
– Kui su töö säästab 10 000 eurot aastas, aga sa küsid juurde vaid 3000, siis on see ülemuse jaoks puhas win!
– Kui su töö toob igal aastal sisse 50 000 eurot lisakäivet, siis miks peaks keegi vaidlema selle üle, et sa väärid sellest väikest osa? (Ma tean vastust – ainult kooner-ülemus. Sellise juurest tuleb kiirelt jalga lasta).
– Kui su töö hoiab ära kahjusid, mis võivad ulatuda tuhandetesse eurodesse, siis su palgatõus tundub ülemuse silmis tühine kulu võrreldes sellega, mida sa päästad.
Valmistu vestluseks nagu tõeline professionaal
Kuidas ette valmistada? Aga palun. Võta paber ja pastakas või ava fail ning hakka kirja panema, mida su töö tegelikult ettevõttele annab. Kui sa aitad säästa raha, suurendada käivet, hoida kliente või ennetada kahju, kirjuta see üles. Pane sellele ka numbrid juurde. Kui sa lähed ülemuse juurde faktide ja konkreetsete näidetega, siis on ta palju vastuvõtlikum kui siis, kui sa lihtsalt ütled: „Ma tahan rohkem palka, sest mul on arved maksta.“
Sinu töö on väärtuslik. Küsimus pole selles, kas see maksab end kinni – see juba maksab. Küsimus on selles, kas sa oskad seda enda kasuks kasutada. Palgatõus pole emotsionaalne otsus, see on investeering. Tee see juhile selgeks ja su võimalused kasvavad samas temposnagu uuest aastast hinnad ja maksud.
Ja nüüd – võta see teadmine ja kasuta seda. Sinu järgmine palk on sinu enda teha!
Soovin Sulle vägevat palka!
Vaata ka www.ekke.ee
Autor: Ekke Lainsalu
Kui sul on huvi saada teada rohkem palgaläbirääkimiste kohta, siis liitu uudiskirjaga, kus iga nädal saad palgaläbirääkimiste eksperdilt Ekke Lainsalut uute tehnikate ja nõuannete kohta kuulda – miks, kuidas ja millal palka juurde küsida. Räägime läbirääkimistest ausalt ja filtrita SIIN.