Rahvusvaheline värbamisteenuste pakkuja Alma Career (Eestis tuntud kui Alma Career Estonia ja CV.ee) viis läbi uuringu üheksas Euroopa riigis (Horvaatia, Bosnia ja Hertsegoviina, Serbia, Põhja-Makedoonia, Tšehhi, Slovakkia, Eesti, Leedu, Läti) selgitamaks välja enam kui 24 000 tööotsija hoiakud palgaläbirääkimiste teemal.
„Uuringust selgub, et üle poolte vastajatest püüdis viimase töökoha vahetamise käigus endale välja rääkida kõrgemat palka. Huvitaval kombel eelistas 28% vastajatest sama palka, samas kui väiksem grupp (10%) oli valmis leppima isegi madalama palgaga kui eelmisel ametikohal,” kommenteerib Alma Careeri äridirektor Vesa-Pekka Kirsi ja lisab: „See trend oli sarnane nii Baltikumis kui ka Balkani riikides, kuid Tšehhis ja Slovakkias ilmnesid märkimisväärsed erinevused, kus suurem osa vastajatest olid avatud madalamale või võrdsele palgale.”
Soolised erinevused tulid samuti selgelt esile: 66% meestest ja 62% naistest püüdis saada kõrgemat palka. Naised olid sagedamini valmis leppima palgaga, mida nad said ka eelmises töökohas. Uuringust selgus, et kõrgema palgatasemega inimesed olid altimad palgatõusu välja rääkima; kolmveerand kõrgepalgalistest vastajatest taotles tööintervjuul palga suurendamist.
Suuremat palgalisa küsivad tavaliselt mehed. Kolmandik meestest taotles 20% suurust palgatõusu, samas kui ligi pooled naised eelistasid tagasihoidlikumat, 10% suurust tõusu. Piirkondlikud erinevused olid samuti märgatavad. Vastajad Baltikumist olid rohkem valmis leppima väiksemate tõusudega, samas kui Kagu-Euroopa vastajad olid oma palgasoovides ambitsioonikamad.
Peamised põhjused kõrgema palga küsimiseks olid piisav kogemus ja eneseväärikus (41%), inflatsioon (29%) ning kõrgematele ametikohtadele liikumine (25%). Mehed ja naised tõid esile sarnaseid põhjuseid, kuid mehed viitasid veidi sagedamini oma suurenenud pädevusele kui peamisele palgatõusu küsimise mõjutajale.
Madalama palga vastuvõtmise peamiste põhjustena toodi välja töövaldkonna muutus (24%) ja töökuulutuses märgitud palgataseme aktsepteerimine. Soolised erinevused ilmnevad ka siin, sest naised on sagedamini nõus madalama palgaga kui mehed.
Uuring käsitles ka palgalõhet meeste ja naiste vahel. Kui peaaegu pooled meestest ei pidanud seda probleemiks, siis enamik naisi pidas seda oluliseks murekohaks. See arusaam oli rohkem levinud Kesk- ja Põhja-Euroopas võrreldes Kagu-Euroopaga.
Kokkuvõte
Naiste palgad on keskmiselt madalamad kui meestel, mistõttu tajuvad nad ebaõiglast palka suurema probleemina. Siiski ei saa palgavahet seletada ainult meeste ja naiste erineva käitumisega töökoha vahetusel, kuna meeste ja naiste valmisolek küsida tööintervjuul kõrgemat palka on üsna sarnane.
Kuigi nii mehed kui naised taotlevad tööintervjuudel kõrgemat palka, küsivad mehed sagedamini palgatõusu, mis ületab 20% nende eelmisest töötasust, samal ajal kui naised taotlevad keskmiselt kuni 10% kõrgemat palka kui varasemal ametikohal.
Peamised põhjused, miks kõrgemat palka ei küsita ja lepitakse varasemast madalama palgaga, on töökuulutuses märgitud palgataseme aktsepteerimine. Varasemast kõrgema palga taotlemise peamisteks ajenditeks on suurenenud töökogemus ja teadmised ning inflatsioon.
Uuringust. Uuring viidi läbi oktoobrist-novembrini 2024 üheksas Alma Careeri tegutsemisriigis: Horvaatias, Bosnia ja Hertsegoviinas, Serbias, Põhja-Makedoonias, Tšehhis, Slovakkias, Eestis, Leedus, Lätis. Uuring viidi läbi Paylabi kaudu, mis on Alma Careeri poolt välja töötatud rahvusvaheline palgauuringute platvorm.
ALMA CAREER
Alma Career on turuliider värbamisteenuste osutamisel 11 riigis Euroopas. Alma Careeril on üle 1,3 miljoni töövõimaluse, peaaegu 15 miljonit kandideerimist, 2 miljonit kasutajat koos aktiivsete töökuulutuste märguannetega ning rohkem kui 5 miljonit külastajat igakuiselt. Alma Career pakub värbamisteenuseid, mis põhinevad andmetel ja tehnoloogilistel uuendustel. Alma Careeri võrgustiku ulatus on umbes 70 miljonit inimest Euroopas, käive 110 miljonit eurot ja ligi 700 värbamisalast professionaali Kesk-Ida-Euroopas (2024).
Alma Career tegutseb Bosnia ja Hertsegoviinas, Horvaatias, Tšehhis, Eestis, Soomes, Lätis, Leedus, Põhja-Makedoonias, Slovakkias ja Sloveenias. Lisaks tegutseb Alma Career vähemusosalusega Serbias ning partneritega Albaanias, Bulgaarias, Montenegros ja Rumeenias. Alma Career kuulub ka The Network’i, mis on maailma juhtivate tööportaalide liit, hõlmates üle 140 riigi ja enam kui 60 tööportaali.
Alma Career – Parem töömaailm kõigile
Alma Career on osa Alma Media Grupist: www.almamedia.fi
Eestis kuuluvad Alma Careeri kaubamärkide alla tööportaal CV.ee, CV-Online värbamisteenused, otsintööd.ee ja palgad.ee.