fbpx

7 põhjust, miks peaksid palgatõusu küsima (nüüd, mitte “kunagi hiljem”)

7 põhjust, miks peaksid palgatõus küsima (nüüd, mitte “kunagi hiljem”)

Kas palgatõus on privileeg, mida antakse vaid väljavalitutele? Ei. Sa teed tööd ja pead selle eest saama väärilist tasu, mitte tundma end alamakstuna. Siin on sulle seitse head põhjust, miks peaksid kohe praegu mõtlema palga juurde küsimisele. Kui oled valmis süvenema ja mis peamine, peale seda enda huvides ka tegutsema, siis alustame!

1. Inflatsioon – põrgulik rahavaras

Tead ju küll, kuidas hinnad tõusevad ja igapäevaelu järjest kallimaks läheb. Makse väänatakse juurde, Eesti hinnatõusud on Euroopa Liidu kõige jõhkramad ja asi läheb ilmselt üha hullemaks. Kui su palk jääb samaks, tähendab see, et su elukvaliteet langeb drastiliselt. Järgmine kord, kui su ülemus räägib “keerulistest aegadest,” meenuta talle, et keerulised ajad on su toidukorvi juba ammu nahka pistnud. Iga palgatõus aitab seda inflatsiooni näritud auku pisut vähendada, et sa ei peaks lõpuks pingsalt kalkuleerima, kas saad omale lubada kohvi või tuleb kasutatud teepakk uuesti läbi keeta, et kuivikute kõrvale tassike teed saada. Inflatsioon on koletuslik, Eesti Statistikaameti andmetel on tarbijahinnaindeks (THI) alates 2021. aasta jaanuarist kuni 2024. aasta septembrini kasvanud üle 32%. See tähendab, et selle perioodi jooksul on hinnad tõusnud keskmiselt kolmandiku. Aga tegu on vaid ametliku numbriga, tegelik hinnatõus on paljude kaupade – teenuste puhul olnud suisa kahekordne või enamgi. Nii et kui su palk pole selle ajaga vähemalt 35% tõusnud, oled enda ostujõus kõvas miinuses

2. Sinu väärtus suureneb

Oled sa viimase aasta jooksul midagi uut õppinud? Teinud rohkem tööd või vastutust juurde võtnud? Teinud oma tööd hästi ja vahel ka enda vabast ajast ületunde? Vaata, iga lisapanus tähendab, et sa tood ettevõttele rohkem kasu. Kui palk ei kasva koos sinu oskustega, siis paneksid sa nagu iga tööpäev oma südame ja hinge lauale, aga vastu saad ikka sama väikese tasu. Jäta meelde, et su panus peaks olema võrreldav palgaga, sest muidu on su pingutus nagu luksuslik kingitus, mis pakitakse lahti, ainult et keegi võtab sisu endale ja sulle jääb tühja karbi nuusutamise rõõm. Kui su väärtus oma töökohas suureneb, siis peab proportsionaalselt palk samuti kasvama. Loogiline, eks?

3. Motivatsioon töö tegemiseks

Kui palju motiveerib see, kui sa tead, et saad oma töö eest õiglase tasu? Palgatõus on suurepärane motivaator ja kindlustab, et su tööind ei vajuks nii lössi kui tühi rehv peale löökauku. Kui sa tunned, et palk ei vasta sellele, mida sa teed, siis mis edasi? Tõenäoliselt kaob entusiasm kiiremini kui Tootsi tuhin esimesel koolipäeval. Seevastu palgatõus, isegi kui see pole nii suur kui sa ootasid, paneb sind jälle tundma, et sind hinnatakse ja väärtustatakse. Sest miks sa tööl käid? Ikka raha pärast. „Ei, mulle meeldib mu töö ja ma käiksin seal ikka edasi.“ Kuule, kellele sa seda pläma ajad? Kui sul oleks piisavalt raha ja sa ei peaks enam kunagi tööl käima, kas sa siis ajaksid ennast hommikul kell 7 üles soojast voodist, et läbi lörtsi ja vihma (palga)tööle tuikuda? Ilmselt naudiksid kuskil soojal mererannal mohito kokteile, loeksid raamatut ja tööorjus tunduks sulle kauge õudusunenäona. Kui aga võrkkiiges vedelemisest ja päevitamisest igav hakkab, küll sa siis mingi laheda tegevuse välja mõtled, olgu selleks salsatantsu õppimine, kunstheegeldamine või oma koerast Instagrami suunamudija loomine.

4. Stressitasakaal 

Ilmselt on oled sa kuulnud enda tuttavatest, kes panevad tööl lahkumisavaldused, kuna on end alamakstuna ribadeks töötanud? Tavaliselt pole need inimesed enda karjääri seal ettevõttes alustanud mõttega, et see siin on hullumaja ja ma põgenen siit ära. Et kust ma saaksin rauasae lehe, millega õnnestuks trellid vaikselt läbi viilida, et valvurid ei kuuleks ja siis põgeneda, kuis jalad kannavad. Kui töömaht kasvab, palk aga mitte, siis ühel hetkel on läbipõlemine täiesti käegakatsutav ning jalga laskmine tundub õndsust tekitava pääseteena. Kui su palk ei tasakaalusta su töökoormust, siis peaksid kindlasti midagi ette võtma. Seda saad teha ainult sina ise, sest mitte keegi ei tule su eest võitlema. Ah et palgaläbirääkimisele mõtlemine tekitab stressi ja sa pigem lükkaksid seda edasi? Tead, parem on kogeda seda stressi üks kord, kui tunda seda iga päev, mõeldes hiiglaslikule töömahule, väikesele palgale ja tasumata arvetele.

5. Tuleviku palgatõusud

Kui praegu ei küsi, siis millal veel? Lükkad edasi? See läheb sulle kalliks maksma. Palgatõus ei ole mitte ainult see hetkeline finantsiline leevendus, vaid tegelikult aitab see luua su karjäärile ja elustandardile tugeva põhja. See tähendab, et iga järgnev palgatõus arvestatakse suurema palga pealt, ja lõpuks on vahe tuntav. Kui suudad endale kasvõi mikroskoopilise 10% juurde rääkida, siis järgmised palgatõusud tulevad juba selle protsendi võrra suurema summa pealt. Kui jätad selle aga vahele, jääb iga järgmine tõus väiksemaks, ja varsti oled olukorras, kus sul on kuue aasta kogemust, aga raha saad nagu esimesel tööpäeval. Seega tuleb alustada palgatõusu teema ettevalmistamisega kohe, nüüd ja praegu.

6. Palgatõus on märk, et sa tead oma väärtust

Miks peaks keegi teine sind väärtustama, kui sa ise oma väärtust piisavalt ei teadvusta? Palgatõusu küsimine on sinu loosung piketil, mis ütleb: “Ma tean, mida ma väärt olen ja olen valmis selle eest seisma.” Kui sa selle küsimata jätad, on ülemusel lihtne arvata, et “ah, ju talle sobib nii, sest ta ei vingu ega virise.” Sina võtad endale paremate tingimuste läbirääkimise ise ette, mitte ei looda kellegi teise peale. Miks seda aga ei tehta? Sest inimesed kardavad enda eest seista, kuna pelgavad mingeid hüpoteetilisi hirmuäratavaid tagajärgi. Suur viga. Need tagajärjed ei realiseeru mitte kunagi. Miks? Sest palgaläbirääkimine on loomulik osa töösuhtest. See on sama loomulik kui oma tööülesannete ära tegemine. Jäta meelde – palgaläbirääkimised on täiesti loomulik osa ja siin piinlikkust tunda on suurem kuritegu kui itaallasele ananassiga pitsa serveerimine. Küsi palka juurde ja näita, et sa oled teadlik oma panuse väärtusest ja ei pelga selle eest seista.

7. Oled ainus, kes su palga eest võitleb

Lõpetuseks meeldetuletus, et asi on väga lihtne: keegi teine ei lähe su eest palka juurde küsima. See jääb su enda kanda. Jah, ülemus võiks ise ka märgata ja sind hinnata, aga tegelikkuses on juhil sageli sada muud asja meeles. Ta ei tule sulle vabatahtlikult kopsakat palgalisa andma, pigem mõtleb sellele, kuidas tööjõukuludelt saaks kokku hoida. Sina oled see, kes peab käega lauale lööma ja ütlema, et on aeg. Kui sa ise oma väärtuse eest ei seisa, siis ega keegi teine seda ka ei tee. Julgus küsida palka juurde tähendab, et oled valmis oma tööd edukalt edasi tegema, ettevõttesse panustama ja kui see koht pikemat olemist väärib, et seal ka karjääri tegema. Seega – pane julgelt ja otsusekindlalt enda sammud paika ning küsi, mis sulle kuulub!

Põhjuseid palga juurde küsimiseks on kindlasti veel palju. Kui sul on huvi saada teada rohkem, siis liitu palgaläbirääkimiste uudiskirjaga, kust iga nädal saad palgaläbirääkimiste eksperdilt Ekke Lainsalut uute tehnikate ja nõuannete kohta kuulda – miks, kuidas ja millal palka juurde küsida. Räägime läbirääkimistest ausalt ja filtrita SIIN.

Autor: Ekke Lainsalu, 2024

Jaga postitust

Loe lisaks

Scroll to Top