fbpx

Kuidas palka juurde küsida nii, et vastus oleks „jah“?

Kuidas palka juurde küsida nii, et vastus oleks „jah“?

Palgatõusu küsimine – juba see sõnapaar võib mõnel inimesel higipisara otsaette tuua. Kui mõtled, kuidas oma ülemuse juurde minna ja talle ausalt öelda, et sa väärid rohkem, siis tundub see sama hea idee kui paluda öises Alutaguse metsas näljaselt hundilt  tükikest tema saagist. Õudus tuleb peale. Kuid rahu. Palgatõusu küsimine ei pea olema ei piinlikkust tekitav ega hirmutav. Seda juhul kui lähened õigesti ja argumenteerid põhjendatult ning enesekindlalt.

Kordan jätkuvalt – asi, mida pead endale selgeks tegema: keegi ei anna sulle rohkem palka niisama. Sa pead ise küsima. Kui sa ootad, et ülemus ühel päeval laua su taha tuleb ja ütleb: „Kuule, ma olen mõelnud, et sa peaksid rohkem teenima,“ siis ärka oma roosamannasestunenäost üles. Elu on palju karmim. 

Kuidas ? Siin on sulle väike plaan, kuidas see asi enda kasuks tööle panna. Pole keeruline, aga nõuab ettevalmistust ja pealehakkamist.

Unusta jutt, et “tahan rohkem raha”.

Esimene reegel – ära mine jutuga „Ma tahan rohkem palka, sest hinnad on tõusnud ja mul on raske hakkama saada.“ See ei tööta mitte ühegi valemiga. Ja tead, miks? Sest see jutt keerleb ainult sinu ümber. Sinu käekäik, perekond ja pangalaenud ei huvit mitte kedagi kriipsuvõrra ka. See, mida sinu ülemus tahab kuulda, kuidas su töö tema enda elu paremaks teeb. Niisiis, unusta emotsioonid ja räägi hoopis faktides.

Näiteks:  

„Viimase aastaga olen ma suutnud meie kliendibaasi kasvatada 25%. See on toonud ettevõttele lisakäivet umbes 50 000 eurot. Ma usun, et minu panus võiks peegelduda ka minu palgas.“  

Näed? Konkreetne, täpne ja faktidega toetatud. See on keel, millest juhid aru saavad – raha ja tulemused.

Vali hetk, mil sind ei saa ignoreerida 

Ajastus on siin oluline. Kui sa lähed palgatõusu küsima kohe pärast seda, kui ettevõte on suure kliendi kaotanud või juht on just kuulutanud välja eelarvekärpeid, siis oled sa omadega pisut kitsikuses. 
Parim aeg? Kui sa oled just midagi olulist saavutanud. Näiteks lõpetasid suure projekti, said klientidelt kiitust või su tulemused olid erakordsed. Kui ülemus tunneb juba, et sa oled väärtuslik, siis on ta palju vastuvõtlikum.  Päriselt. Nii et ajasta enda läbirääkimised sinna ajaauku.

Alusta näiteks nii:  

„Soovin rääkida viis minutit. Olen viimase projekti tulemustega väga rahul. Seetõttu on meil on mõistlik arutada, kuidas minu tööpanust paremini tasustada, et ma ka edaspidi oleksin motiveeritud endast maksimumi andma.“  

Sa ei nõua, vaid tõstad teema esile. Sa ei taha teha keskpärast tööd, vaid anda endast parima. Kõlab nagu imekaunis muusika ettvõtte juhi või omaniku kõrvadele. No ja see avab ukse vestlusele.  

Valmista oma faktid ette nagu meister läbirääkija.  

Olen rääkinud ettevalmistusest enne ja räägin seda uuesti ka täna. Kui sa lähed palgatõusu küsima ilma ettevalmistuseta, on see sama, mis minna kala püüdma ilma söödata. No ei näkka sul seal midagi. Kui tahad, et su jutt mõjuks, pead oma argumendid ette valmistama. Teisisõnu, otsima sööta, millega priske rahanumber välja püüda.

Mis võiks olla sinu toodud kasu? Kas aja kokkuhoid? Kui jah, siis kui palju, kasvõi umbes? Kulude kokkuhoid? Kui jah, siis kui palju? Oled aidanud mingeid probleeme lahendada, mis toovad ettevõttele lisaraha sisse? 

Kirjuta üles:  

  • Millised tulemused sa oled saavutanud?  
  • Kuidas su töö on aidanud ettevõttel raha teenida, kulusid kokku hoida või probleeme vältida?  
  • Kui suur on su panuse rahaline väärtus ettevõttele?  

Näiteks:  

„Olen viimase aasta jooksul teinud mitmeid ettepanekuid, mis on aidanud meil IT-kulusid vähendada 20%. See on kokkuhoid umbes 18 000 eurot aastas. Sellest lähtuvalt tahan arutada, kuidas minu panus võiks palgas kajastada, et ma ka edaspidi oleksin motiveeritud selliseid viide leidma.“  

Sa näitad, et sa pole lihtsalt tubli töötaja, vaid ka ettevõtte jaoks rahaline võit.  Su töö maksab su palgatõusu mitmekordselt kinni.

Mis aga siis saab, kui ülemus ütleb “ei”?  

Mnjah, see klassikaline „Meil pole eelarves vahendeid.“ Aga ära lase end sellest heidutada. Esimene vastus ei ole lõplik vastus. Siin on, kuidas seda lahendada:  

„Ma saan aru, et eelarve on hetkel piiratud. Aga kas saaksite öelda, mida ma saaksin teha, et mu palganumber vastaks rohkem minu panusele? Kas saame leppida konkreetse eesmärgi, mille täitmisel võiksime selle uuesti üle vaadata?“  

Näed, sa ei loobu, vaid hoiad vestluse avatuna. Ülemusele jääb mulje, et oled koostööaldis, mitte lihtsalt nõudja.  

Ole kindel, aga ära ähvarda.

Üks suurimaid vigu, mida inimesed teevad, on ähvardada: „Kui ma palka ei saa, siis ma lahkun.“ See võib mõnes olukorras töötada, aga sageli viib see suvalise „hästi siis mine“ vastuseni. Emotsioonid keeravad olukorra täiesti karutagumikku. Pole just väga mõistlik enda töökohast ilma jääda, seni kui uuega kokkulepet veel ei ole, aga kulud vajavad tasumist,. Selle asemel näita, et oled pühendunud ja tahad panustada, aga õiglastel tingimustel.  

Näiteks:  

„Ma tahan jätkata siinses ettevõttes ja olen valmis panustama veelgi rohkem, aga tunnen, et minu palganumber ei vasta minu panusele. Kuidas saaksime seda koos lahendada?“  

See on palju mõistlikum ja jätab su juhile mulje, et oled asjalik ja valmis koostööd tegema.  

Lõpuks on sul ainult üks asi teha – küsida!  

Kõige suurem põhjus, miks inimesed ei saa palgatõusu, on see, et nad ei küsi. Nad ootavad, et ülemus märkaks ise. Aga tead, mis? Ülemus on hõivatud. Tal on sada asja, millele mõelda, ja su palgatõus ei pruugi olla nende hulgas. Pigem on see kõige viimane asi üldse. Sinu ülesanne on see teema ise üles võtta.
Kui sa valmistud ette, valid õige hetke ja lähened kindlalt, siis pole see vestlus enam nii hirmuhigi tekitav. Sa ei lähe nõudma – sa lähed näitama, miks sa oled väärt rohkem.Sa lähed professionaalsel tasemel läbirääkimisi pidama. Ja see on vahe, mis muudab „ei“ vastuse „jah’iks“.  

Nii et võta nüüd pliiats või ava arvuti, pane oma argumendid paberile ja hakka plaani pidama. Sinu järgmine palganumber ei ole unistus – see on pelgalt hästi läbiviidud vestluse kaugusel. Ja nüüd anna minna, sest sa oled selleks valmis ja su palgatõus ootab sind!

Edukat palgaläbirääkimist!

Vaata ka:
www.ekke.ee

Autor: Ekke Lainsalu

Kui sul on huvi saada teada rohkem palgaläbirääkimiste kohta, siis liitu uudiskirjaga, kus iga nädal saad palgaläbirääkimiste eksperdilt Ekke Lainsalut uute tehnikate ja nõuannete kohta kuulda – miks, kuidas ja millal palka juurde küsida. Räägime läbirääkimistest ausalt ja filtrita SIIN.

Jaga postitust

Loe lisaks

Scroll to Top