fbpx

Palgasurve püsib jätkuvalt kõrgel: vaid iga neljas töötaja on oma palgaga rahul 

Palgasurve püsib jätkuvalt kõrgel: vaid iga neljas töötaja on oma palgaga rahul 

Oma praeguse palgaga on rahul vaid 27% töötajatest, selgub hiljutisest Alma Career (Eestis tuntud kui CV.ee) rahvusvahelisest tööturu monitooringust. Enamik töötajatest ei ole oma palgaga rahul või ei ole kindlad, kas nende töötasu on õiglane. Naised on oma palgaga vähem rahul kui mehed.  Oma sissetulekuga on rahul 24% naistest ja 30% meestest. 

Vanuse lõikes selgub, et alla 45-aastased töötajad on palgaga veidi rohkem rahul (ligi 30%), samas kui üle 45-aastaste seas on rahulolevaid vaid umbes 23%. Kuigi vanemad töötajad täidavad sageli kogenumaid ja kõrgemalt tasustatud rolle, näitab uuring, et just nende seas on rahulolematus palgaga suurem. 

Riigiti on kõige rohkem palgaga rahul Tšehhi ja Eesti töötajad, samas kui Horvaatias, Lätis ja Leedus on rahulolu märksa madalam.  

Rohkem kui pooled töötajad tunnevad, et neid ei väärtustata piisavalt 

Uuringust selgub, et enam kui pooled vastanutest (56%) tunnevad, et nende palk ei vasta tehtud tööle ega pingutusele. Võrreldes 2023. aasta samasisulise uuringuga on see näitaja tõusnud kolme protsendi võrra. 

Samal ajal tunneb vaid viiendik töötajatest, et nende palk on õiglane – see on viie protsendi võrra vähem kui aasta tagasi. 

Milline palk vastaks töötajate ootustele? 

Uuringust selgub, et mida väiksem on töötaja palk, seda suuremat palgatõusu rahulolu saavutamiseks oodatakse. 

40% töötajatest soovib palgatõusu 11-20%. Ligi 27% ootab 20-50% suurust palgatõusu ning 17% vastajatest rahulduks 6-10% suuruse palgatõusuga. Vaid 2% sooviks oma praegust palka kahekordistada. 

Riigiti paistab välja, et Tšehhis, Slovakkias, Eestis ja Sloveenias soovivad töötajaid palgatõusu kuni 20%. Ülejäänud riikides oodatakse üle 20% palgalisa. Sellised ootused võivad olla seotud kohaliku palgataseme ja ostujõu erinevustega. 

Mida tähendab see tööandjatele? 

Uuringust selgub, et 77% töötajatest kaalub järgmise kuue kuu jooksul töökoha vahetamist, et leida parema palgaga töö. Kuigi see näitaja on võrreldes 2023. aastaga pisut langenud, jäädes varasema 79% asemel nüüd 77% juurde, näitab see endiselt kõrget valmisolekut lahkumiseks. Vaid iga neljas töötaja tunneb end oma praeguses töökohas piisavalt rahulolevana, et ei mõtle töökoha vahetusele. 

“Jätkuv palgasurve tekitab rahastressi, mis võib omakorda viia vähem motiveeritud töötajateni,” sõnab CV.ee kommunikatsioonijuht Karl Oder. “Tööandjate situatsioon on kahtlemata keeruline, sest ühelt poolt soovitakse arvestada töötajate ootustega, et hoida meeskonda motiveerituna. Teisalt aga on praeguses majandustsüklis käärid soovide ja võimaluste vahel liialt suured. Siinkohal aitab kõige paremini avatud ja aus palgakommunikatsioon, mida toetab info selle kohta, mis tööturul hetkel toimub.”   

Uuringu viis läbi Alma Career Estonia OÜ (CV.ee) 2025. aasta veebruaris ja märtsis üheksas Alma Career riigis: Horvaatias, Bosnia ja Hertsegoviinas, Sloveenias, Põhja-Makedoonias, Tšehhis, Slovakkias, Eestis, Leedus ja Lätis. Uuringus osales 15 000 tööotsijat. Alma Career on pikaajaliste kogemustega värbamispartner, kes pakub laia portfelli tööandjatele ja tööotsijatele suunatud teenuseid ja erilahendusi. 

Jaga postitust

Loe lisaks

Scroll to Top