Suvi on paljude noorte jaoks aeg, mil suundutakse tööle, et teenida lisaraha ja saada töökogemusi. Sageli aga pole noored teadlikud kõikidest oma õigustest, see aga võib neid jätta töösuhtes nõrgemale positsioonile. Toome välja kuus ohumärki ehk „punast lippu“, mida enne tööle asumist märgata.
Taust äratab kahtlust
Esimese sammuna on nutikas kontrollida ettevõtte tausta. Alustada võib ettevõtte kodulehest ja sotsiaalmeediast, samuti leiab infot ettevõtte nime Google’isse trükkides. Kindlasti tasub vaadata e-äriregistrisse, teatmik.ee-sse ja Maksu- ja Tolliameti kodulehe avalikesse andmebaasidesse. Ohumärk võib olla, kui firmal on väga lühike ajalugu, äriregistri kannetes on palju muudatusi või esineb võlgnevusi. Tähelepanu tuleks pöörata ka ettevõtte sotsiaalmaksu tasumisele – kas seda on tasutud õigeks ajaks ja järjekindlalt.
Ei vormista kirjalikku töölepingut
Tööta alati ainult kirjaliku töölepinguga, kus on mustvalgel kirjas nii töötaja kui tööandja õigused ja kohustused, töötasu suurus ning ülevaade töökohustustest. Ära lase end eksitada ettepanekutest teha leping suuliselt või kunagi hiljem. Kirjalik tööleping annab sulle tugevama seljataguse juhuks, kui tööandja hakkab oma kohustusi rikkuma, ja võimalike töövaidluste korral oled paremal positsioonil kui juhul, mil sul ei ole korralikku lepingut sõlmitud. Töö tegemiseks võib sõlmida erinevat liiki lepinguid, näiteks töölepingu, töövõtulepingu ja käsunduslepingu. Enne lepingu allkirjastamist loe see hoolikalt läbi ja küsi, kui midagi jääb arusaamatuks.
Ei registreeri töötamist ametlikult
Tööandjal on kohustus enne tööle asumist sinu töötamine registris registreerida. Seda, kas tööandja on sind ikka töötamise registrisse kandnud, saad kontrollida Maksu- ja Tolliameti e-teenuste keskkonnas e-MTA valides Registrid -> Päringud -> Minu töötamised. Kui töötad töölepinguga ja su töötamine on registreeritud töötamise registris, saad õiguse ravikindlustusele, haigusrahale ja tulevikus pensionile.
Tahab maksta ümbrikupalka
Ümbrikupalk on töötasu, mille korral jäetakse riigile maksud tasumata. Üle 80% ümbrikupalgast moodustab osaliselt makstav ümbrikupalk. Enamasti tähendab see, et tööandja maksab osa palgast pangakontole ametliku töötasuna ja ülejäänud mitteametliku väljamaksena, mille pealt tööandja ei maksa makse. See aga jätab töötajad osaliselt või täielikult sotsiaalsete tagatisteta. Näiteks haigushüvitisest, tööõnnetushüvitisest ja töötukindlustusest, võimalusest saada õiglast vanemahüvitist, võimalusest saada pangalaenu ja autoliisingut, võimalusest saada suuremat pensioni. Ümbrikupalka vastu võttes on tööandjal sinu üle võim. Ta ei pea andma sulle puhkust, maksma puhkuserahasid või tasuma hüvitist, kui sa haigeks jääd. Ta võib seda teha, aga ei pea.
Seepärast kontrolli, et töölepingusse oleks kirja saanud sama summa, milles te kokku leppisite. Töölepingusse märgitakse brutopalk. Netopalga ehk summa, mille kätte pead saama, arvuta välja palgakalkulaatoriga:https://www.kalkulaator.ee/et/palgakalkulaator
Nõuab tasuta proovipäeva
Seaduse silmis sellist asja nagu proovipäev ei eksisteeri. Sageli pakutakse esmalt n-ö võimalust tööd proovida ja öeldakse, et kui kõik sujub ja tööga hakkama saad, makstakse ka raha ja hiljem sõlmitakse leping. Selline pakkumine ei ole seadusega kooskõlas. Niipea, kui hakkad kellegi heaks tööd tegema, näiteks klientide teenindama või kaupa riiulitesse panema on see töö, mille eest pead saama tasu. Tööandjal ei ole õigust nõuda proovipäevadel tasuta töö tegemist. Ainult Eesti Töötukassa proovitöö teenus, mis kestab ühe päeva ja mille korraldamine käib Töötukassa kaudu, on töötajale võimalus tööd n-ö proovida.
Pakkumine tundub liiga hea
Kui tööpakkumine paistab liiga hea, et tõsi olla, siis enamasti see seda polegi. Kahtlust võiks äratada see, kui puudub igasugune viide firmale, kes tööd pakub, lihtsa töö eest pakutakse kolossaalset palka, tasuta elamist ja kõikvõimalikke muid soodustusi. Seepärast uuri alati võimalikult palju tööandja tegevusala, ajaloo, töötajate hulga ja koosseisu kohta. Taustakontrolliks guugelda internetis, otsi infot sotsiaalmeediast, vaata www.teatmik.ee, e-äriregistrisse, e-krediidiinfosse või Maksu- ja Tolliameti kodulehe avalikesse andmebaasidesse.
Tööle minemine on kindlasti põnev, kuid samas võib see olla ka natuke hirmutav. Selleks, et suvine töökogemus oleks positiivne, on oluline enne tööle asumist teha eeltööd ning viia end kurssi oma õiguste ja kohustustega. Lisainfot leiad Maksu- ja Tolliameti veebilehelt ja Tööinspektsiooni portaalist Tööelu.