fbpx

Miks ma ikka veel töötu olen?

Miks ma ikka veel töötu olen?

Ei saa salata, et praegune tööturu seis on veidi pingeline – konkurents töökohtadele on päris suur ning soovitud ametikoha saamine võib võtta aega ning tekitada murepilvi. Kui oled juba mõnda aega olnud töötu või tööotsingutel ja tunned, et vajad uut lähenemist, siis see artikkel võib olla just sulle. Jagame väikseid (aga olulisi) võtteid, mis aitavad silma paista ja suurendavad võimalust soovitud ametikoht endale saada.

Siin on 5 mõtet, mis võivad aidata tööotsingutele uue hoo anda:

Töö otsimine ei tähenda lihtsalt kandideerimist, see on strateegiline tegevus

Oled olnud pikalt töötu, kandideerinud kümnetele töökohtadele, aga vastuseid ei tule ega tule. Sellises olukorras võib tekkida tunne, et midagi on valesti. Võibki olla, kuid mitte sinuga, vaid hoopis sinu lähenemises.

👉 Küsi endalt:

  • Kas kandideerin igale kuulutusele või valin teadlikult just need tööpakkumised, mis mulle tõesti sobivad?
  • Kas ma uurin ettevõtte tausta enne kandideerimist?
  • Kas minu CV ja motivatsioonikiri on kohaldatud vastavalt igale tööpakkumisele?

Kvaliteet on olulisem kui kvantiteet! Ära lähtu põhimõttest „mida rohkem, seda parem“. Iga tööandja vajab erinevat lähenemist, mitte üht universaalset pakkumist.

Kuidas tööpakkumised sinuni ise jõuaks?

Paljud tööpakkumised ei jõua kunagi avalikkuse ette. Neid ametikohti täidetakse tutvuste, soovituste või võrgustiku põhjal. Ja siin tuleb mängu sinu nähtavus sotsiaalmeedias.

👉 Küsi endalt:

  • Kas minu LinkedIn profiil on ajakohane ja annab hea ülevaate minust?
  • Kas olen lisanud märksõnad oskustest/kogemustest, mis aitavad värbajatel mind leida?
  • Kas olen mõnele lähedasele või tuttavale öelnud, et olen tööd otsimas?

Lisaks, kirjuta lühike ja siiras postitus, kus jagad, et otsid uut tööd. Too välja, mida oskad ja millist tööd soovid. Üllatavalt sageli viib see soovitusteni, mille peale ise ei tulekski.

NB! Ära unusta uuendada ka oma CV.ee tööportaalis. Kui su profiil on ajakohane ja nähtav, siis on suurem võimalus, et tööandjad märkavad sind ise. Uuenda kohe oma CV-d SIIN.
Lisaks saad aktiveerida tööpakkumiste teavituse, et uued sobivad tööpakkumised jõuaksid otse sinu postkasti, ilma et peaksid iga päev kuulutusi läbi kammima.

CV ja motivatsioonikiri

Iga päev jõuab värbajateni sadu korrektseid ja viisakaid CV-sid, aga liiga tihti jääb puudu sellest, mis näitaks, milline inimene nende ridade taga päriselt on.

👉 Tugev CV ja motivatsioonikiri peaksid vastama kolmele küsimusele:

  • Miks just sina?
  • Miks just see töökoht?
  • Miks just praegu?

Too välja konkreetseid näiteid, mõõdetavaid tulemusi või kasvõi üks väike lugu, mis näitab, milline kolleeg või spetsialist sa oled. Liigne tagasihoidlikkus siin ei aita ja see ei ole hooplemine, kui sa tood välja oma tugevused.

👉 Näide mõõdetavast tulemusest CV-s:
„Tõstsin e-poe uudiskirja open rate 20% võrra kolme kuu jooksul, kohandades sisu sihtgruppide järgi.“

👉 Sama mõte motivatsioonikirjas:
„Minu viimane projekt digiturunduse spetsialistina tõi kaasa 20% kõrgema open rate uudiskirjadele, kuna viisin sisse sihtgrupipõhise segmenteerimise ja testisin erinevaid pealkirju.“

Töövestlus ei ole eksam – see on koostöövõimaluse uurimine

Isegi tugeva CV ja kogemusega kandidaat võib töövestlusel hätta jääda, kui ta ei oska end selgelt ja enesekindlalt väljendada. Vestlusel hinnatakse mitte ainult kogemusi, vaid ka suhtlemisoskust, hoiakut ja seda, kuidas inimene sobituks tiimi. Hea uudis on, et seda kõike saab harjutada.

👉 Valmistu töövestluseks nii:

  • Tutvu ettevõtte väärtuste, töökultuuri ja hiljutiste tegemistega – see aitab sul vestlusel paremini kaasa rääkida, esitada sisukaid küsimusi ja näidata, et sul on ametikoha vastu tõsine huvi.
  • Mõtle läbi mõned näited oma varasemast tööst, kus oled midagi olulist lahendanud, õppinud või saavutanud. Proovi valida just sellised lood, mis näitavad, kuidas sa sobiksid uude rolli.
  • Mõtle läbi, mis küsimusi sa neilt küsiksid. SIIT leiad inspiratsiooni küsimusteks.

Töövestlus on sinu võimalus näidata, kuidas SINA mõtled, tegutsed ja suhtled. Samal ajal saad hinnata, kas see töökoht ja ettevõte sobiks ka sulle.

Tööotsing on maraton, mitte sprint ja iga jooksja vajab ka puhkust

Kui oled olnud pikalt töötu või uue töö otsingutel, siis võib suur otsimine muutuda täiskohaga tööks – kandideerid ametikohtadele, ootad vastuseid ja samal ajal juurdled, miks keegi ei vasta. See pidev ootamine ja teadmatus võivad kergesti viia frustratsioonini. Tekib tunne, et ehk teen midagi valesti. Või veel hullem, et viga on minus.

Kui tunned, et tööotsing hakkab mõju avaldama su enesehinnangule, meeleolule või igapäevasele energiatasemele, siis tasub teha paus ja suunata fookus tagasi tegevustele, mis aitavad sul end taas paremini tunda.

👉 Mõned mõtted:

  • Ära tunne survet kandideerida iga päev. Mõnikord piisab vaid ühest hästi läbimõeldud sammust, et protsess liiguks edasi.
  • Tee tegevusi, mis taastavad sinu enesekindluse. Olgu selleks sport, hobid, sõpradega aja veetmine või mõni meelepärane väike projekt, kus saad midagi lõpule viia.
  • Räägi oma muredest või rõõmudest kellegagi. Tihti aitab juba see, kui keegi ütleb: „Ma saan aru, see ongi raske.“

Mõnikord on vaja teha paus, et teha läbimurre.

Kui oled endalt küsinud “Miks ma ikka veel töötu olen?”, siis tea, et vastus ei peitu ainult sinu oskustes või tööpakkumise ootustes. Töö leidmine on segu teadlikust tegutsemisest, eneseesitlusest, kontaktide loomisest ja ka vaimse vastupidavuse hoidmisest.

👉 Vaata värskeid tööpakkumisi CV.ee lehel – võib-olla sinu järgmine töökoht juba ootab sind seal,

Jaga postitust

Loe lisaks

Scroll to Top