“Ei saa tööle” ei tähenda, et sina oled läbi kukkunud. Pead lihtsalt muutma oma strateegiat.
Oled aasta otsa kandideerinud, kogemust rohkem kui küll, aga ikka ei saa tööle. Tööandjad ei vasta. Ei mingit tagasisidet. Vaikus. See on frustreeriv, ja sul on õigus nii tunda.
See blogipostitus on sulle, kui sa oled valmis päriselt muutma oma lähenemist. Kui sa tahad, et “ei saa tööle” muutuks “sain selle töö”. Jagame praktilisi soovitusi, kuidas oma kandideerimise strateegia üle vaadata, kust alustada ja miks mõnikord aitavad väiksemad sammud kiiremini edasi kui suured hüpped.
”Ma olen siin juba üle aasta kandideerinud, mul on väga suur töökogemus, aga tööle ei saa. Tööandjad isegi ei vasta, miks ei võeta.”
Sinu CV ei tööta. Tee see ümber.
Värskenda oma CV-d ja motivatsioonikirja kriitiliselt ja kohanda seda vastavalt töökohtadele. Võib juhtuda, et su kogemus ei paista dokumendilt piisavalt hästi välja või ei vasta konkreetse tööandja (või pakkumise) ootustele. Küsi mõnelt sõbralt, värbajalt või karjäärinõustajalt ausat tagasisidet – mõnikord on vaja lihtsalt teist pilku, et aru saada, mis takistab sind silma paistmast.
Tagasisidet ei anta? Pead selle ise võtma.
Küsi tagasisidet nutikamalt ja sihipärasemalt. Ära küsi “lihtsalt tagasisidet” – küsi ühte selget asja, mis puudu jäi. Ole inimlik, mitte ametlik ning lõpuks kogud nii piisavalt infot, kuidas edasi liikuda. Kasuta seda infot, et oma CV-d ja ka iseennast täiendada.
Vali üks kitsam fookus ja vähenda oma ootuseid.
Kui sa saad 0 vastust 30 kandideerimiselt, siis 60 kandideerimist ei lahenda midagi. See suurendab ainult pettumust. Kaalu ajutiselt lihtsamaid rolle või valdkonna vahetust ehk strateegia muutust, et taas eduelamust tunda ja jalg ukse vahele saada. Selline strateegia muutus aitab avastada keerulisel tööturul uusi võimalusi.
Muuda töö otsimine enda tööks.
Kui sa tahad päriselt edasi liikuda, siis ära lihtsalt oota tööandjate vastuseid – vii end ise tööturu lainele. Õpi, mis toimub, uuri, kuhu maailm liigub, ja püüa need signaalid kinni. Töö ei tule alati kuulutuse kujul – vahel tuleb ta siis, kui sina oled valmis. Loo suuremat võrgustikku, jälgi oma lemmikuid tööandjaid ja nende pakkumisi, tutvu tööportaalide abistavate materjalidega. Selle kõige haldamiseks kasuta näiteks AI abi.
Ära võta ebaõnnestunud kandideerimist kunagi isiklikult.
EI võib tunduda nagu sulguv uks aga on tegelikult signaal, et midagi vajab lihvimist. Tee sellest enda jaoks tööriist ja motivatsiooni allikas. Kui sa kasutad seda õigesti, muutub see hoopis tagasivaatavaks peegliks ja ettevaatavaks kompassiks.
See ei ole hinnang sinule – see on info, suunaviit ja võimalus. Ära võta ebaõnnestunud kandideerimist kunagi isiklikult.