Palgavaikus – kollektiivne kokkulepe, millest keegi ei räägi 

Enamik töötajatest ei tea, kui palju kolleegid sarnasel ametikohal teenivad, kuid ootused palgainfo selguse osas on kõrged. Loe lähemalt
Palgavaikus – kollektiivne kokkulepe, millest keegi ei räägi 

Eestis on palgavaikus kollektiivne kokkulepe, millest keegi ei räägi – kuid kõik tunnevad ja maksavad kallist hinda. CV.ee tööturu värske uuring näitab selgelt, et töötajad on väsinud vaikimisest. Enamik töötajatest ei tea täpselt, kui palju nende kolleegid sarnasel ametikohal teenivad, kuid ootused läbipaistvama palgainfo osas on kõrged.  

Iga seitsmes töötaja tahaks teada, kui palju teenib tema ülemus või kolleeg. See info ei ole enamasti avalikult kättesaadav, mistõttu jõutakse selleni sageli juhuslikult. Üle poolte töötajatest on vähemalt korra oma karjääri jooksul avastanud, et kolleeg teenib sama töö eest rohkem palka. Enamasti ei järgne sellele konkreetseid samme – ligi pooled töötajad hoiavad info enda teada ega tõstata palgateemat tööandjaga. 

Vaikiv kollektiiv on plahvatuse ootel kollektiiv 

Kui palgainfo tuleb välja salaja, tuleb kaasa pettumus ning kibestumine ja iga viies töötaja hakkab ebavõrdsest palgast teada saades uut tööd otsima. 

Kuigi töötajad ootavad palgaandmete läbipaistvust, peetakse palgast rääkimist Eestis endiselt pigem tabuks. Enam kui pooled töötajatest ei ole viimase 12 kuu jooksul oma palgast tööandjaga rääkinud. Peamisteks põhjusteks on: 

  • Veendumus, et palka nagunii juurde ei saaks (29.7%) 
  • Tööandja vähene avatus palgaläbirääkimistele (28.6%) 
  • Hirm palgalisa küsida (14.4%) 
  • Kartus, et teema tõstatamine võib rikkuda suhteid töökohal (10.8%) 
  • Vähene enesekindlus või teadmatus, kuidas palgalisa küsida (10.7%) 

‘’Kui palk on saladus, on usaldus samuti kadunud,’’ sõnab CV.ee kommunikatsioonijuht Karl Oder. “Iga kord, kui juhid palgateemat väldivad, kaotavad nad midagi – usaldust, inimesi, mainet.” 
 
Töötajad on palkade avalikustamiseks valmis. Kas tööandjad ka? 

Uuringust selgub, et pooled töötajad pooldavad palgaandmete avalikustamist, samas kui kolmandik pelgab, et see võib tekitada pingeid kollektiivis. Selge palgapoliitika ei mõjuta vaid sisekultuuri, vaid ka tööotsinguid. Üle poolte tööotsijatest kandideeriks suurema tõenäosusega, kui töökuulutuses oleks palganumber välja toodud. Paljud tööotsijad on varasemalt kandideerimisest loobunud just seetõttu, et palk oli töökuulutuses mainimata. 

Jaga postitust

Loe lisaks

Scroll to Top