Järgmise laupäeva öösel vastu pühapäeva ehk 25. märtsi varahommikul läheb Eesti üle taas suveajale. „Suveaja kasutamist põhjendatakse loodusliku valguse ratsionaalsemast kasutamisest saadava elektrienergia kokkuhoiuga,“ kirjutab Wikipedia. CV.ee uuringulabori läbi viidud kevadisest küsitlusest selgus, et kaks kolmandikku vastanuist tunnevad kellakeeramise mõju ise ja otseselt. Kuidas kellakeeramiseks valmistuda?
„Enamik meie töötajaid on osa rahvusvahelisest meeskonnast, mistõttu on meie tööaeg väga paindlik,“ rääkis Nipilale Triin Alas TOP tööandja uuringus neljandale positsioonile jõudnud Skype Eestist. „Keegi ei nõua täpsetel kellaaegadel kontoris olemist, oluline on, et töö on tehtud. Paindlik tööaeg annab võimaluse järgida omale loomulikku ja vajalikku elurütmi.“
„Planeeri oma hommik selliselt, et saad endale sissemagamist lubada (aga mitte liiga palju), sest kindlasti pole Sa ainus,“ soovitas TOP tööandja uuringus kuuendaks parimaks Eesti tööandjaks valitud LHV panga personalijuht Liisa Põldma. „Oma päeva kontrollid kokkuvõttes Sina ise – ära lase kella keeramisest end liialt häirida.“
„Suvevaheajale üle minnes püüa kuni kaks nädalat enne minna voodisse 10–15 minutut harjumuspärasest varem,“ soovitab neuroloog ja uneteadlane dr Tina Waters. „See aitab su organismil tasapisi uue ajavööndiga harjuda.“
Samuti soovitab ta esialgu kohendada oma elurütmi nii, et võiksid üles ärgata samal ajal kui varem, hoolimata asjaolust, et kellaaeg näitab tunni võrra hilisemat aega. „Jah, sa ärkad seega tund hiljem, aga sul on seda unetundi alguses vaja, enamus inimestel vähemasti on,“ selgitab ta.
Et uinumine oleks kergem ja uni sügavam, tulevad tohtri sõnul appi unerutiinid. „Need pole asjatult lastele kasulikud,“ julgustab ta. „Peaksid juurutama harjumusi, mis aitavad kehal maha rahuneda. Hämarda tuba, enne voodisse minekut võta soe – mitte aga kuum – dušš,“ loetleb ta mõjusaid nippe. „Pane ära oma nutiseadmed, ära jäta telerit mängima ja haara mõni pingevabam raamat!“
Ekraani ees sarja vaatamine või meilidele vastamine mõjutab unne jäämist oluliselt. „Elektrooniline ere ekraanivalgustus pidurdab melatoniini teket – see on aga hormoon, mis käivitab une. „Ekraanid voodis mõjuvad sarnaselt eredale päiksevalgusele, stimuleerides aju.“