fbpx
CV.ee tööelublogi

5 asja, mida iga praktikant peab teadma!

5 asja, mida iga praktikant peab teadma!

Töö leidmine ei ole just kõige kergem väljakutse, vaatamata sellele, et oled aastaid koolipinki nühkinud. Selleks, et saada esimene töökogemus on praktika suurepärane võimalus. Kas pole värskendav peale aastaid kogutud teoreetilisi teadmisi enda oskused päriselus proovile panna?

CV-Online karjäärinõustajad rääkisid, mida ootavad tööandjad praktikantidelt kõige enam. Järgides neid nõuandeid, võib vabalt juhtuda, et praktikakoht kujuneb sinu esimeseks pikaajaliseks töökohaks, kus omandad väärt kogemusi ja leiad uusi sõpru, kellega koos töö- ja elumägesid vallutada.

Mida ettevõte sinult ootab?

Kõige rohkem ootavad tööandjad sinult julgust ja tahet koheselt ülesannetega tegelema hakata, mitte vaid teooria läbimist ja juhendaja kuulamist. Suurettevõtetes on tihti asi konkreetsem, seal on juba väljakujunenud praktikaprogrammid ja teatakse milliste ülesannete täitmist praktikantidelt oodatakse. Nii mõnedki ettevõtted teevad kõigepealt praktikandile erialase ja firmat tutvustava koolituse ning siis pakuvad suvetööd kas kellegi asendajana või mõne projekti läbiviijana.

Millal ollakse valmis praktika eest maksma?

Kõige enam võid oodata praktika eest töötasu, kui ettevõttel on sulle pakkuda väga konkreetsed ülesanded, mis otsest kasu ettevõttele toob. Reeglina lepitakse kokku mingid kindlad ülesanded või töö tulemus ning ka see, kuidas seda hinnatakse.

Millist palka praktikandil tasub oodata?

Palganumber on läbirääkimiste küsimus ja oleneb töö mahust. Raamatupidamise praktikant, kes mõni tund päevas programmi andmeid sisestab ning mehaanika inseneri praktikant, kes 8h tööpäevas mingeid katsetusi peab jälgima ja dokumenteerima võivad küsida ja saada täiesti erinevat tasu. Loomulikult on ka praktikakohtade puhul erialasid, kus praktikante on rohkem ning praktikale saaminegi keerukam ning siis ollakse praktikat läbima ka tasuta, peaasi et tehtud saaks. Ootused on aga reeglina ikkagi samad, et kokkulepitud asjad saaksid võimalikult hästi tehtud. Ja praktikandi enda huvides peaks olema see, et ta teeks asju ehk veel ootuspärasest paremini, et saada parem praktikatagasiside või siis ka tööpakkumine jätkamiseks.

Mis on peamised väljakutsed ettevõttele, kui ta võtab praktikandi?

Ajaressurss, sest uue inimese juhendamine võtab alati aega ning keegi peab sellega oma töö ajast tegelema. Töökogemuseta inimese puhul kulub selleks tõenäoliselt rohkem aega, kuid valdkonnas juba kogemust omaval inimese puhul. Tööandja peab olema valmis ka kannatlikuks suhtumiseks ja nö „esimesteks äpardusteks“ sest vigadest õpitakse ning paljud meist ei alusta oma tööelu kohe ideaalselt. Kindlasti tekivad ka mingid lisakulud, isegi kui praktikatasu otseselt ei maksta.

Miks tasub minna praktikale?

Noor inimene kes praktikale läheb, peaks enda jaoks ka läbi mõtlema, kas valdkond mida ta õpib ja kus praktikat tuleb läbida, võiks olla ka tema põhitöö. Sellisel juhul tuleb talle ka endale kasuks, kui ta õpib praktikakohas rohkem kui praktikajuhend ette näeb ning tal on tulevikus ka CV-sse juba rohkem kirjutada. Inimesel, kellel palgatöö kogemus veel puudub, kuid on tugev kogemus ja väga positiivne soovitus praktika juhendajalt saab juba eelise nende ees, kes praktika niisama paberi saamiseks on läbinud. Esiteks on võimalik samas ettevõttes võibolla tulevikus edasi töötada, teiseks võib juhendaja ehk ka kuskile mujale tublit praktikanti töötajaks soovitada.

Praktika annab võimaluse ennast avastada, leida uus lahe töökoht, saada põnevaid tutvusi ning luua endale paremat tulevikku! Õnneks oleme teinud teie elu lihtsamaks ja kogunud kokku kõige ägedamad praktikakohad, mille seast leiad ehk endalegi sobiva. Vaata järele, millised praktikakohad on veel saadaval, enne kui keegi sinust ette jõuab!

Unistuste praktikakoha võid leida SIIT.

Artikli allikas.

Jaga postitust

Loe lisaks

Scroll to Top