fbpx
CV.ee tööelublogi

Lapsehoolduspuhkus: 4 nippi tööturule naasmiseks

Lapsehoolduspuhkus: 4 nippi tööturule naasmiseks

Lapsehoolduspuhkus võib olla pikim aeg, mille vältel tööturult eemal viibid. Kuid enne, kui arugi saad, tõmbad dressipüksid kõrvale ja tutvud uuesti oma töögarderoobiga. Kui plaanid perega lapseootele jäämist või alustad lapsendamisprotsessi, pole kunagi liiga vara planeerida ka töölt eemaloleku aega, et oma lapsega koos olla.

Olenemata sellest, kui palju aega on sul vastsündinuga sideme loomiseks enne tööle naasmist lapsehoolduspuhkusel või pärast seda, võib töökohale naasmine olla keeruline. Seetõttu on kõige parem alustada planeerimist juba ammu enne lapse saabumist. Loe näpunäiteid, kuidas pärast lapsehoolduspuhkust tööle naasta. CV.ee meeskond toob sinuni mõned nipid, kuidas valmistuda lapsehoolduspuhkuse ajal või pärast seda tööle naasmiseks.

1. Loo enda jaoks selge plaan

Esimene lapsevanemaks olemise aasta võib olla stressirohke. Paljud esmakordsed lapsevanemad kirjeldavad oma värsket kogemust väsitava ja kaootilisena. Väljakutseid võivad pakkuda unepuudus, majapidamistööde sagenemine, muutused sotsiaalses elus ja vähemalt mõned imikutele omased haigused. Lisa sellele nõudlikust tööst tingitud stress ja paljud värsked vanemad võivad sootuks läbi põleda. 

Mida teha: Kaalu läbirääkimisi oma tööandjaga paindliku või osalise tööajaga töötamiseks, kui saad seda endale lubada või kui sinu tööandja võiks potentsiaalselt sinu soovi toetada. Kui osalise ajaga töö ei tule kõne alla, võib sinu tööandja nõustuda paindliku ajakava või kaugtööga, miks mitte ise välja pakkuda ka projektipõhist tööd. Umbes pooled ettevõtetest juba pakuvad oma töötajatele paindlikku tööaega, seega tasub läbirääkimiste laua taha minna läbimõeldud plaaniga, mis rõhutab sinu tööandja eeliseid. Lisaks võid uurida tööandjalt meeskondlikel üritustel osalemise ja ka toetuste/töötaja soodustuste kehtivuse kohta lapsehoolduspuhkuse ajaperioodi jooksul.

2. Leia varakult lapsehoid(ja)

Kunagi pole liiga vara hakata mõtlema lapsehoiule või -hoidjale, mis on enamiku vanemate jaoks suur kulu. Kui sul on mõni pereliige või lähedane sõber, kes soovib ja suudab sinu töö ajal lapsehoidu pakkuda, võib selline korraldus sinu lapsele kõige paremini sobida. Järgmine parim valik võib olla sinu praeguse tööandja kohapealne lastehoid, seda muidugi juhul, kui see on olemas. Päevahoiuteenust pakub aga vaid napp osa tööandjatest, kusjuures mõned tööandjad võivad pakkuda toetusi või paindlikke kulukontosid, mida saab kasutada lapse hoolduskulude katmiseks, seega pea kindlasti lapsehooldushüvitiste teemal personalitöötajatega nõu.

Mida teha: Kui plaanid intervjueerida lapsehoidjaid või külastada lastehoidusid, alusta varakult ja tee kodutööd. Tea, mida küsida ja kuidas vajadusel taustakontrolli läbi viia. Kui oled teenusepakkuja valinud, loo kindlasti positiivne ja mugav suhtlus. Hoidjaga peaks olema meeldiv jagada teavet oma lapse kohta ning säilitada rahalisi suhteid. Enne lapsehoiu või hoidja leidmist räägi kindlasti ka enda tööandjaga, kuna äkki teeb ta ise pakkumise lastehoiu korvamiseks või tekitamiseks.

3. Harjuta sisse uus rutiin

Võimalusel tutvusta oma beebit tema uuele hooldajale aegsasti enne tööle naasmist pärast rasedus- ja sünnituspuhkust. Planeeri oma uus hommikurutiin, jättes aega lapse toitmiseks, mähkmekoti ettevalmistamiseks ja lapse uue lapsehoidja juurde sõidutamiseks. Seejärel tee mitu proovisõitu. Kasuta neid aegu võimalusena oma last uue ajakava ja ümbrusega kurssi viia. Vajadusel planeeri ka tööle ja koju liikumise marsruudid, et rutiini nii enda kui lapse jaoks paremini sisse harjutada. 

Mida teha: Kasuta töötegemiseks võimalusel just argipäevade hommikupoolikuid, sest siis on pea kõige värskem. Õhtuti töö tegemine võib osutuda keeruliseks, sest tihtipeale on see pere ainus ühine aeg. Lapsehoolduspuhkuse ajal töötamise eelis on ka see, et saad teha tööd lapse puhke- ja uneaegadel. Kui naased tööle alles pärast lapsehoolduspuhkust, siis tekita endale kindel rutiin, mis nii sulle, sinu perele kui ka tööandjale sobiks.

4. Sea iseend prioriteediks

Ole enda vastu lahke, kui kohaned töötava vanema eluga. Roll võib tulla vastuoluliste emotsioonidega. On igati normaalne tunda mitmesuguseid emotsioone, sealhulgas motivatsioonilanguse, süütunde ja kurnatuse perioode. Uni võib sinu vaimset ja füüsilist tervist ning kognitiivset mõtlemist oluliselt muuta. Tõenäoliselt on sinu uni mõneks ajaks ka häiritud. Vastsündinud ärkavad umbes iga kolme tunni järel, et süüa, ja mõned imikud magavad öö läbi alles pärast 1. eluaastat. Hüvita seda võimalikult vara magama minekuga.

Mida teha: Suur osa värskeid vanemaid ütleb, et neil pole aega vaba aja veetmiseks. Kuid iga päeva nautimiseks on oluline leida lõõgastavaid hetki, olgu selleks siis tööle kõndimine, lõunal sõbraga kohtumine või lemmiktelesaadete vaatamine. Enda eest hoolitsemine on oluline viis olla õnnelikum ja tervem vanem, professionaal ja inimene. 

Enamik vanematest ütleb, et laste eest hoolitsemine on nende elu kõige tähendusrikkam osa. Esimesed kuud lapsehoolduspuhkust ja pärast lapse ilmale tulekut on enamiku värskete vanemate jaoks väljakutseid esitavad. Sellegipoolest julgustame sind lapsehoolduspuhkusel olles avatud kaartidega oma tööandjaga rääkima, millised oleksid võimalused (soovi korral) juba puhkuse ajal edasi töötada, ning koduseks jäämise puhul tasub arutada võimalusi sujuvamaks ja meeldivamaks tööle naasmiseks.

Olenemata sellest, kas otsustad lapsehoolduspuhkusel lisatööd teha ja säästupuhvrit koguda või end täielikult lapsele pühendada – ära karda jääda tööturul toimuvast ilma ja hoia end pidevalt kursis erinevate valdkondade pakkumistega CV.ee portaalis. PS! Loe ka 37-aastase Triinu (nimi muudetud – toim.) kogemust lapsehoolduspuhkusel töötamisega.

Jaga postitust

Loe lisaks

Scroll to Top