Mille eest sulle tööl palka makstakse? Arutleme seda korraks, et sa saaksid aru, mis on su tegelik väärtus ja millisel kombel sa saaksid enda palka pidevalt tõsta.
Mida suurem on probleem, seda rohkem ollakse valmis maksma
Praktiliselt kõik inimesed on valmis maksma probleemi lahendamise eest. Kui oled keset kõrbe, siis oled valmis veepudeli eest välja käima kogu pangakontol leiduva raha. Kui oled merehädalisena keset merd, siis oled valmis ära andma kogu varanduse, et eluga maale pääseda. Kui jõusaalis unustad käteräti, hakkad kohe kalkuleerima, kuidas särgivarukas või sokk saaks sama töö ära teha. Kui sa oled ettevõtte omanik ning müük langeb ja kahjum süveneb, oled valmis pükstest ja nahast välja kargama, et olukorda muuta.
Miks ma sellest räägin? Sest sa peaksid ennast hakkama nägema PPL-ina. Ei, ei, selles lühendis puuduvad ebatsensuursed sõnad. See minu pakutud akronüüm tähendab Professionaalne Probleemide Lahendaja. Kas lahendad mingit probleemi? Ikka. Kindel.
Nojah, võib-olla tundub sulle, et mis probleemi sa ikka lahendan. Justkui su töö oleks nii igav ja rutiinne, et see jutt tundub sulle täiesti mõttetuna. Mida sa soiud, Ekke, mis probleemi ma ikka lahendan, ma teen lihtsalt enda tööd ja kogu muusika.
Kõik lahendavad probleeme, ka sina!
Kuule, igaüks lahendab mingit laadi probleemi. Isegi koristaja lahendab probleeme – kui kauplus või kontor oleks halvasti koristatud või jääks üldse koristamata, siis tooks see endaga kaasa hulga jamasid, alates räpasest muljest töötajate või klientide ees kuni lõpuks koha sulgemiseni välja. Koristaja amet on väga väärtuslik, parimad koristajad teenivad peaaegu riigikogu liikme palka – kui ei usu, siis vaata netist. Samas väärtus, mida nad reaalselt toovad, on palju suurem kui riigikogulaste oma.
Niisiis, igaüks lahendab probleeme ja kui sa suudad end näha PPL-ina, siis hakkad nägema enda tõelist väärtust, millega kaasneb enesekindluse ja palga kasv.
Sinu palk on indikatsioon sellest, mis väärtust sa oma tööandjale pakud ja mis probleeme sa lahendad. Selleks, et oma ülemusele aru pähe panna, tuleb sul neid probleeme talle näidata. Sa pead ta nagu lapse kättpidi kohale tirima, piltlikult öeldes ta nina sisse suruma ning hästi aeglaselt, rahulikult, lihtsate sõnade ja näidetega talle seda seletama. Mida suuremaid probleeme sa lahendad, seda suurem on ka su väärtus ja asendamatus. Mitte ükski ülemus ei ole see, kes ütleb, kui palju sinu palk peaks olema. Seda dikteerid sina, mitte keegi teine. Ja kui ta ei ole nõus, siis tuleb sul kas vähendada oma panust või võimaluseL näidata keskmist näppu ja minna mujale. Fakt on ning statistika kinnitab, et töökoha vahetusega kaasneb sul paratamatult rohutirtsu sooritusega võrreldav korralik palgahüpe, nii et töökoha vahetus on sageli ainuõige samm.
Küsi endalt järgmist:
- Mis probleeme ma oma ametikohal lahendad?
- Mis võiks olla nende probleemide mittelahendamise tagajärjed?
- Kas ettevõte kaotaks sel juhul raha, aega, kliente, töötajaid? Kas tekiks tüli riigiorganitega?
- Millisel moel saaksin aidata lahendada firmas probleeme nii, et see vääriks tähelepanu ja tunnustust?
Nüüd on mõistlik võtta väike paus ja mõelda selle üle ning vastused kirja panna. See aitab sul palgavestluseks palju paremini valmistuda. Niisiis, kas teed lugemises väikese peatuse ja otsid nendele küsimustele vastused? Kui jah, siis super! See liigutus aitab su sissetuleku tõusule kindlasti kaasa!
Lahenda väikseid probleeme ja teenid väikseid summasid, lahenda suuri probleeme ja teenid palju.
Autor: Ekke Lainsalu, 2024
Kui sul on huvi saada teada rohkem palgaläbirääkimiste kohta, siis liitu uudiskirjaga, kus iga nädal saad palgaläbirääkimiste eksperdilt Ekke Lainsalut uute tehnikate ja nõuannete kohta kuulda – miks, kuidas ja millal palka juurde küsida. Räägime läbirääkimistest ausalt ja filtrita SIIN.