fbpx

Palgasurve või palgavõimalus? Kuidas praegune tööturg aitab sul rohkem teenida?

Palgasurve või palgavõimalus? Kuidas praegune tööturg aitab sul rohkem teenida?

Praegune tööturg on nagu pöörane karussell – kõik keerleb ja muutub, palgad tõusevad, hinnad kihutavad veelgi kiiremini ja sina mõtled: „Aga kuidas ma sellest kõigest oma osa saaksin? Mida ma tegema peaksin? Ja kas on üldse õige aeg palgatõusu teemal rääkimiseks või mitte?“ 

Kuigi tööandjad räägivad, kuidas raske aeg on, siis tegelikult on praegu täpselt see hetk, kus sa saad oma palka kopsakamaks rääkida. Ei, see pole utoopia – see on reaalne võimalus. Kuna inflatsioon sööb meie rahakotist viimasegi kopika ja hinnatõusud lajatavad labidaga otsaette, siis tajud sa enda ostuvõime vähenemist praktiliselt iga päev kui poodi lähed või mingit teenust kasutad.

Kui su palka pole aasta jooksul vähemalt 10-15% tõstetud, siis oled sa oma ostuvõimes otsejoones trepist alla kukkunud ja sealt tagasi endisele kõrgusele ronimine tähendab juba uue töökoha otsimist. Ainult töökoha vahetusega suudad sa selle vahe tagasi saada. Kuidas nii? Sest statistika ütleb, et need, kes töökohta vahetavad, saavad ca 30% rohkem palka kui need, kes on aastaid samas kohas töötanud. Vot sulle.

Tööandjad on täna üsnagi keerulises olukorras. Mitte selles mõttes, et neil on käibed vähenenud või et muu jama majas. See ei puutu üldse asjasse. Ma räägin inimeste leidmisest. 
Praktiliselt iga nädal pöördub mõni mu klient mu poole ja küsib: “Ekke, sa oled koolitanud nii paljusid firmasid, kas sa saaksid mulle soovitada mõnda head müügiinimest? Ma olen valmis maksma väga head tasu ja lisaboonuseid, palgal lage ei ole!”
Ja ma pean kurvastusega neile vastama, et kahjuks ei ole mul midagi pakkuda, sest head müügiinimesed on oma ettevõttes hinnatud ja nad ei ole valmis niisama üle tulema, neid juba ametiautoks pakutava Škodaga ära ei meelita. Kui lööd letti Porsche või vähemalt BMW 5 – seeria, siis võib veel rääkida, muidu aga unusta ära. Keskpäraseid ei ole mingit mõtet välja pakkuda ja noh, nii halb inimene ma ka ei ole, ei mõne müügiamatööri küsijale tiimi sokutaks. Seda ei antaks mulle ka tuhande aasta pärast andeks.

Muuseas, just selline vestlus müügiinimese otsimise teemal leidis aset mul just eile. No vaatasin oma kontaktid läbi ja põrguvärk, ei ole mitte kedagi head kuskil vabalt tolgendamas. Kõik on kas hästi makstud ja ei taha ära tulla või siis on mõni veelgi ettevõtlikum loonud juba oma firma ning paradoksaalselt seisab täpselt sama probla ees, et kust häid müügiinimesi leida. Haha!
Hea töötaja on kulda väärt. Päriselt. Raiu see endale palun pähe. Kui sina oled oma valdkonnas asjalik tegija, on tööandjal täpselt kaks võimalust: maksta sulle rohkem või riskida sellega, et sa jalutad lihtsalt minema. Ja usu mind, sa ei pea hakkama otsima uusi võimalusi TikTokist – praegu on selliseid tööpakkumisi, kus palk on võib olla poole suurem, kui sul hetkel on. Üks mu tuttav just vahetas tööandjat ja ta sai ligi 50% kõrgema palganumbri. Töö sisu sama, aga võimaluse karjääri tegemiseks palju suuremad. Ta põleb hetkel vaimustusest nagu tõrvik Jüriöö ülestõusul ja ei suuda end samas ära kiruda, et liiga kauaks eelmisesse ettevõttesse istuma jäi. Raha on mökutamise ja kõhklemisega kõik kadunud, tema jutu järgi oleks võinud palgavahe eest juba peaaegu terve järelturu korteri Tallinna osta.

Muidugi räägivad tööandjad, et „meil on piiratud eelarve“ ja „turu keskmine palk on selline ja selline“. Aga mis nad tegelikult kardavad, on see, et kui sa lähed, peavad nad kulutama aega ja raha uue inimese leidmisele, teda välja õpetama ja samal ajal kaotavad nad selle väärtuse, mida sina neile iga päev tood. Nagu ennist juttu, siis võta näiteks mingi müügitiimi superstaar. Kui see superstaar toodab firmale igakuiselt kümneid tuhandeid eurosid kasumit, siis keegi ei taha teda kaotada. Ainult puhtakujuline loll pigistab kuldmune muneval hanel kõri kinni. Kahjuks muidugi selliseid imbetsille ikka leidub, aga eks looduslik valik teeb ka siin nendega üks – null.

Äkki sa oled üks neist, kes mõtleb: „Ah, ma olen siin juba aastaid töötanud ja saan oma rahuldava palga kätte, pole põhjust lärmi teha“. Kui jah, siis STOP! See mõtteviis on täpselt see, millele tööandjad loodavad. Et sa oled rahul vaikne töörügaja, kes ei küsi. Aga tead, mis? Just need, kes julgevad küsida, on need, kes saavad. Jäta palun meelde. Eluks ajaks. 

Kuidas küsida? Ära mine tööandja juurde jutuga „Kuule, ma tahaks rohkem palka, sest mul on vaja auto remondiarve vaja kinni maksta. Ja lisaks läheb armukesega väljas käimise peale palju raha, äkki saaks palgale juurde.“ Mine ja ütle: „Vaata, viimasel aastal olen ma toonud firmale selliseid ja selliseid tulemusi. Olen valmis panustama veelgi rohkem, aga soovin, et mu panust hinnataks õiglaselt.“ Võta faktid, mitte emotsioonid, ja räägi keeles, mida nad mõistavad – numbrites.  

Kui sa praeguses kohas palgatõusu ei saa, siis see pole maailma lõpp. Uued võimalused ootavad. Vaata, täna konkureerivad Eesti tööandjad ka globaalsete tegijatega. Kui sa oled spetsialist, kes suudab pakkuda väärtust, oled sa tööjõuturul nagu kuum kaup. Isegi kui see ei juhtu esimesel nädalal, siis usu mind, praegu on su võimalus. Keeled suhu ja Euroopasse, nagu ütles Kreisiraadio.

Mingi kriis või mis iganes ka siin pole, see ei pea sind hirmutama – see on hoopis sinu võimalus! Ära usu, et sa pead leppima mingi keskmise turupalgaga, mis on sama aegunud nagu vanaema moosipurk kapis, millele on juba sentimeetrine hallituskiht peale kasvanud. Sinu väärtus sõltub sellest, mida sa lood ja mida sa julged küsida. Tee oma käik nüüd, mitte hiljem. See on sinu hetk, et haarata suurem tükk sellest palgakarusellist, nii et anna tuld ja pärast tänad mind!

Autor: Ekke Lainsalu

Kui sul on huvi saada teada rohkem palgaläbirääkimiste kohta, siis liitu uudiskirjaga, kus iga nädal saad palgaläbirääkimiste eksperdilt Ekke Lainsalut uute tehnikate ja nõuannete kohta kuulda – miks, kuidas ja millal palka juurde küsida. Räägime läbirääkimistest ausalt ja filtrita SIIN.

Jaga postitust

Loe lisaks

Scroll to Top