fbpx
CV.ee tööelublogi

Tööampsumajandus – kas trendikas vaheldus tavalisele palgatööle?

Tööampsumajandus - kas trendikas vaheldus tavalisele palgatööle? 2
Foto Pixabay

Tööampsumajanduse näol on tegemist tõusva trendiga, mis Ameerikas juba juured alla kasvatanud, kuid Euroopas alles maad kombib. Erinevad uuringud on näidanud, et umbes aastaks 2020 on 40% Ameerika töölistest projektipõhised töölised ehk sõltumatud töövõtjad. Liigutakse ühe projekti juurest teise juurde, et hoida enda töö võimalikult mitmekülgne.

Tööampsumajandus ehk ‘’Gig Economy’’ on sisuliselt majandus, kus organisatsioonid palkavad sõltumatuid töövõtjaid teatud lühiajaliste projektide jaoks. Vaata CV.ee lühiajaliste projektide pakkumisi siit.

  • Kellele on tööampsumajandus õigupoolest suunatud?

Esialgu oli antud majanduse liik suunatud otseselt projektide ja tööde jaoks, mis ei nõudnud kontoris istumist ning mida sai edukalt teha ka kodust iseenda arvutiga. Aeg on jõudnud aga sinnani, et nüüd on muutunud ka asukohapõhised tööd projektipõhisemaks. Seega on tööampsumajandus mõeldud kõigile, olenemata vanusest, kes soovivad paindlikult töötada neile sobival ajal ja kohas. Seda kõike sõltumata valdkonnast või tööiseloomust.

  • Millised on tööampsumajanduse plussid?

Kõige suuremaks eeliseks täistööajaga (40h nädalas) töötamise ees on kindlasti võimalus ise oma aega planeerida. Olenevalt isiklikest soovidest ning harjumustest on võimalik tööaega jaotada vastavalt vajadusele. Veelgi enam, tööst on võimalik keelduda ning projektidest loobuda ilma neid alustamata. Täistööajaga lepinguliselt töötades seda endale aga lubada ei saaks.

vaba aeg

Mitmekesised tööülesanded on kindlasti teiseks suureks argumendiks, miks valida tööampsumajandus. Töötades erinevate projektidega ei teki töörutiini, mis päästab kindlasti igavatest tööpäevadest jättes mõtted loobumisest või töökoha vahetusest kaugele seljataha.

Sissetulek sõltub iseenda aktiivsusest ning oskustest aega planeerida. Kui oled kindel, et suudad hakkama saada mitme projektiga korraga või eriti mahukad projektid vaid enda peale võtta, siis suure tõenäosusega on sinu sissetulek tavalise palgatööga võrreldes kasvanud.

  • Millised on tööampsumajanduse miinused?

Võib juhtuda, et piirid töö ning eraelu vahel muutuvad eriti hägusaks. Endalegi märkamata võite sattuda olukorda, kus erinevad projektid on lõpuks eraelu täielikult enda alla matnud. See juhtub just seetõttu, et te ei oska enda aega piisavalt hästi planeerida ning satute uute projektide tuhinas lõpuks ajahätta. See omakorda tähendab, et kogu vaba aeg möödub töötades ning tööampsumajandus kaotab oma suure eelise, milleks on vaba aja planeerimise vabadus.

Meie praegune maksusüsteem ei toeta veel tööampsumajandust täistuuridel, sest ei ole jõutud liikuda tehnoloogia arenguga samas tempos. Nii võib juhtuda, et nutikate rakenduste kaudu töötades võite ilma jääda igakuisest miinimumpalgast ning tervise- või töötuskindlustuse eelistest.

yksik inimene

Loomu poolest pigem meeskonnamängijad võivad kaotada enda jaoks motivatsiooni, sest projektipõhise töö taga ei pruugi alati olla tiimi ning töökeskkonda. Kuigi esialgu puutud sa kokku uute inimestega, siis seda vaid hetkeks, seniks kuni tööülesanded edasi antud. Leiad ennast kohvikutes või kodus töötades olukorras, kus sul pole võimalik oma õnnestumisi ning ebaõnnestumisi kellegiga jagada. See pole küll probleemiks neile, kelle jaoks tiimitöö ning töökeskkond väheolulise pehme väärtusena kõlab.

  • Kuidas alustada?

Anna teada, et oled saadaval. Uuenda kindlasti CV.ee lehel oma CV ning anna teada, et oled huvitatud ka projektipõhisest tööst. Too välja, miks tulevad senised kogemused sulle selles valdkonnas kasuks. Kindlasti tasub CV teha avalikuks, sest nii leiavad värbajad sind lihtsamini üles ning saavad sinuga ühendust võtta, et juba lähemalt projektist rääkida. Pea meeles, et mida nähtavam sa ise oled, seda suurema tõenäoususega sind ka leitakse.

VII MIND CV-d UUENDAMA

SOOVID TUTVUDA KA KARJÄÄRINÕUSTAMISE VÕIMALUSTEGA?

Jaga postitust

Loe lisaks

Scroll to Top